قیمت و هزینه کاشت مو
هزینه کاشت مو چه قدر است؟
ژانویه 22, 2019
دکتر مولازاده
دکتر مولازاده
فوریه 27, 2019
نمایش همه

همه چیز درباره تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی، یکی از روش های محبوب و پرکاربرد برای جوانسازی صورت و اندام ها است. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی این روش پرطرفدار، بیان معایب و مزایای آن می پردازیم و به برخی از سوالات پرتکرار پاسخ خواهیم داد. سوالاتی مانند:

 • هزینه تزریق چربی چقدر است؟
 • در چه مواردی تزریق چربی توصیه می شود؟
 • ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟
 • آیا تزریق چربی درمان موثری برای سوختگی و جای زخم است؟
 • اسکار و جای جوش را هم می توان با استفاده از تزریق چربی از بین برد؟

و سوالاتی دیگر که معمولا پیش از انجام تزریق چربی ذهن همه ما را درگیر می کند.

اما برای شناخت بهتر تزریق چربی و فرآیند اجرای آن، بهتر است ابتدا مقدمه ای درباره زیبایی و معیار‌ های آن بخوانیم.

حتما تا به حال شنیده اید که پوست بدن شما، گرانبها ترین لباس شما است. لباسی که گاهی به نگهداری و مراقبت از آن، اهمیت چندانی داده نمی شود و سلامت آن در معرض خطر قرار می گیرد. پوست هر انسان خصوصیاتی دارد که منحصر به فرد است. ویژگی هایی که در طول زمان تغییر می کنند.

به طور مثال با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی پوست از بین می رود و چین و چروک ها نمایان می شوند. پدیده ای نا خوشایند که شروع پیری و از بین رفتن زیبایی و طراوت پوست است. البته گاهی از اوقات هم پوست در سنین جوانی طراوت و شادابی خود را از دست می دهد و بد نیست بدانید که ژنتیک، عوامل محیطی و بهداشت فردی از مهمترین دلایل بروز پیری زودرس در فرد هستند.

 • اما در صورت بروز این پدیده ناخوشایند چه باید کرد؟
 • آیا می توان افتادگی صورت و سایر اندام ها را اصلاح نمود؟
 • آیا می توان چین و چروک حاصل از افزایش سن را از بین برد؟
 • تزریق چربی تا چه اندازه می تواند در فرایند جوانسازی موثر باشد؟

سال ها است که تزریق چربی به عنوان یک عمل پرکاربرد و پرطرفدار برای اصلاح فرم بدن و صورت شناخته می شود. روشی کم ریسک، کم هزینه و البته موثر که می تواند زیبایی و البته اعتماد به نفس را به فرد برگرداند. افتادگی پوست بدن و صورت، جای جوش و آکنه، تو رفتگی و حالت نامتوازن صورت و اندام و بسیاری از مسائل دیگر به سادگی با تزریق چربی درمان می شوند.

در واقع تزریق چربی برای اصلاح فرم و حالت اندام ها و البته صورت روشی کم ریسک و تاثیرگذار است.
در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم که تزریق چربی چگونه انجام می شود و فرآیند آن چگونه است؟

 

مراحل تزریق چربی

اولین نکته مهم در فرآیند تزریق چربی، چربی تزریق شده به بدن فرد است. این چربی به طور معمول از بدن فرد گرفته می شود. به همین دلیل امکان بروز حساسیت و آلرژی در محل تزریق نزدیک به صفر است. چربی تزریق شده معمولا از عضو های دیگر بدن فرد برداشت می شوند که به آن ها سایت اهدا کننده چربی گفته می شود.

به طور معمول اندام هایی مانند شکم، ران و باسن به عنوان سایت اهدا کننده انتخاب می شوند. در انتخاب سایت اهدا کننده چربی، مهمترین معیار تجمع و تراکم چربی در آن ناحیه است. پس از انتخاب سایت اهدا کننده چربی، پزشک متخصص برای از بین بردن درد در این ناحیه از بی حسی موضعی استفاده می کند. به این ترتیب فرد، دردی در فرآیند برداشت چربی احساس نمی کند. پس از این، چربی های برداشت شده، فرآیند تصفیه،جدا سازی و غنی سازی را طی می کنند. کیفیت این مرحله بر ماندگاری اثر تزریق چربی تاثیر بسیار زیادی دارد.

چرا که اگر مرحله غنی سازی به درستی انجام بگیرد امکان ادامه حیات چربی های تزریق شده در بدن فرد به خوبی افزایش پیدا می کند و در نتیجه احتمال جذب چربی های تزریق شده تا حد زیادی کاهش می یابد.
اما فرآیند مرحله غنی سازی به چه شکل است؟ در این مرحله چربی ها در سرنگ های مخصوص در سانتریفیوژ قرار می گیرند و با سرعت بسیار بالا چراخانده می شوند. پس از تصفیه چربی و آماده سازی آن برای تزریق، چربی به سرنگ های کوچکتری برای تزریق منتقل می شود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای تزریق چربی هستند؟

افرادی که به دلیل بالا رفتن سن چربی های صورتشان تحلیل رفته یا آن دسته از افراد که به دلیل جای اسکار ،جوش و سوختگی به ترمیم پوست بدن خود نیاز دارند. برخی از افراد نیز در جوانی برای زاویه سازی فک، گونه گذاری، چانه و …. تزریق چربی را انتخاب می کنند. افرادی که در برخی از اندام خود چربی انباشته شده و متراکمی دارند، در صورت نیاز، برای تزریق چربی بسیار مناسب هستند.

مزایای تزریق چربی

تزریق چربی یک روش کم ریسک و موثر برای جوانسازی و ترمیم نقص های صورت و بدن است. این روش مزایای بسیاری دارد که آن را به یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین روش های زیباسازی در دنیا تبدیل کرده است. تزریق چربی برای زاویه سازی صورت و فک و تصحیح زوایای نامتوازن صورت بسیار مناسب و تاثیرگذار است. تزریق چربی مزایای بسیار دیگری نیز دارد که در ادامه آن ها را بهتر می شناسیم.

 

 • تزریق چربی عملی سرپایی است. این روش بدون بیهوشی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود.
 • عوارض بعد از تزریق چربی، حداقل است و فرد به نتیجه دلخواه خود می رسد.
 • چربی تزریق شده ، از بدن خود فرد برداشت می شود، به همین دلیل امکان بروز آلرژی و حساسیت پس از تزریق چربی وجود ندارد. در واقع در این فرآیند احتمال بروز آلرژی و حساسیت های نامطلوب صفر است.
 • دوران نقاهت پس از تزریق چربی بسیار کوتاه و کم دردسر است.
 • نتیجه تزریق چربی، بلافاصله پس از اتمام عمل قابل مشاهده است.

بد نیست بدانیم که در زمان تزریق چربی، به طور معمول 25% بیشتر از نیاز ناحیه تزریق شده، چربی تزریق می شود. چرا که سرعت جذب چربی در بدن، بلافاصله پس از تزریق بسیار بالا است و معمولا طی 2 روز این 25% اضافی جذب بدن شده و حالت طبیعی و مناسب محل تزریق مشخص می شود.

معایب تزریق چربی

• فرآیندی چند ساعته است و به نسبت فیلر و درمان های دیگر زمان بیشتری نیاز دارد.
• برای ماندگاری 60 تا 70% چربی در قسمت دریافت کننده باید سه تا چهار جلسه انجام شود .

دوران نقاهت تزریق چربی

اگرچه دوران نقاهت تزریق چربی کوتاه و ساده است اما فرد برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه ای باید مواردی را رعایت کند.

 

 1. بعد از اتمام فرآیند تزریق چربی، بروز تورم و کبودی در محل تزریق چربی، امری کاملا طبیعی و عادی است و به طور معمول این تورم حداکثر تا 48 ساعت پس از تزریق از بین خواهد رفت.
 2. بهتر است فرد تا یک هفته پس از اتمام فرآیند تزریق چربی از انجام ورزش های سنگین پرهیز کند.
 3. بهتر است فرد تا یک هفته پس از اتمام فرآیند تزریق چربی از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کند.
 4. نوشیدن مشروبات الکلی تا یک هفته پس از اتمام فرآیند تزریق، ممنوع است.

دوران نقاهت افراد پس تزریق چربی متفاوت است. در واقع افراد با توجه به شرایط جسمی، سن، زنتیک و میزان تزریق چربی، دوران نقاهت متفاوتی را تجربه خواهند کرد. به همین دلیل فرد باید درباره شرایط دوره نقاهت تزریق چربی، با پزشک مجرب و متخصص مشورت کند.

مراقبت های لازم پس از تزریق چربی

 • عدم ماساژ دادن قسمت هایی که تزریق چربی شده توسط فردی غیر از پزشک
 • از وارد نمودن هر گونه فشاری به ناحیه ی تزریق تا 10 روز اکیدا خودداری شود.
 • رفتن به فضاهای گرم که باعث تعرق می شوند مانند استخر، سونا ،جکوزی و حتی حمام آب داغ تا 15 روز ممنوع است.
 • فرد باید از تابش مستقیم نور خورشید تا یک هفته دور بماند.

 

آیا می توان از تزریق چربی انتظار نتایج طولانی مدت را داشت؟

بدن ما به طور معمول چربی را جذب می کند. به همین دلیل برای افزایش تاثیر گذاری و ماندگاری تزریق چربی، بهتر است که این عمل 3 یا 4 بار ترمیم و تجدید شود. در واقع در پاسخ به این سوال که مدت زمان ماندگاری چربی تزریق شده در بدن چه مقدار است باید گفت که به طور معمول 60% از چربی تزریق شده، جذب نخواهد شد و به همان حالت قبل باقی می ماند. از طرف دیگر تجربه و دانش پزشک نیزمی تواند ماندگاری نتیجه عمل تزریق چربی را تا حد زیادی افزایش دهد.

البته تکنیک های مدرن و به روز دیگری نیز وجود دارند که با به تاخیر انداختن فرآیند جذب چربی، طول عمر چربی های تزریق شده افزایش می دهد. البته این روش برای افزایش ماندگاری تزریق چربی، چندان عملی نشده است و بیشتر در مرحله انجام تحقیقات قرار دارد. به همین دلیل به طور معمول تجدید تزریق چربی در صورت لزوم، بهترین راه برای ترمیم تزریق های قبلی است.

به طور طبیعی در مراحل ترمیم و تجدید تزریق، فرآیند کار ساده تر و سریع تر است. نکته مهم اینجاست که اگر فرد قصد دارد که پس از مدتی تزریق چربی را ترمیم کند، باید پزشک را از زمان و نحوه تزریق چربی آگاه سازد. چرا که بر اساس نوع و زمان تزریق انجام شده در گذشته، ممکن است نوع و فرآیند ترمیم تغییر کند.

حتی گاهی اوقات ممکن است پزشک نتواند از پر کننده به خصوصی مانند فیلر برای ترمیم یک تزریق چربی قدیمی استفاده کند.

روش های آلترناتیو یا جایگزین؟

به طور معمول افرادی که برای زیبایی بیشتر و جوانسازی خود به دنبال تزریق چربی هستند گزینه های بسیاری برای انتخاب دارند. چرا که علاوه بر چربی برداشت شده از خود فرد، می توان از پر کننده های دیگری نیز مانند اسید هیالورونیک استفاده کرد.

در واقع محبوبیت و قدرت تزریق چربی در جوانسازی و زیبا سازی افراد سبب شده است که محصولات متفاوتی برای استفاده در این فرآیند تولید و روانه بازار شوند. محصولاتی که گاهی انتخاب را برای افراد سخت می کنند. البته نحوه انتخاب بهترین گزینه بر اساس نیاز فرد موضوعی است که می توانید در مقاله ای با همین عنوان در وبسایت مطالعه کنید.

پر کننده ها در تزریق ، ویژگی های متفاوتی دارند. برخی از آنها بافتی نرم تر و تاثیر کوتاه مدت دارند. برخی دیگر نیز سنگین تر هستند و مدت زمان بیشتری پایدار باقی می مانند.

نکاتی که باید قبل از تزریق چربی دانست!

اگرچه فرآیند تزریق چربی عملی ساده و کم ریسک است اما انتخاب نادرست کلینیک زیبایی و پزشک متخصص، می تواند درصد بروز عوارض را تا حد زیادی افزایش دهد. عوارضی مانند حساسیت و آلرژی های مختلف به چربی تزریق شده و بروز عفونت در محل برداشت چربی یا محل تزریق آن.به همین دلیل قبل از انجام تصمیم نهایی برای انجام تزریق چربی فرد باید از تجربه و مجرب بودن پزشک اطمینان داشته باشد.

بهترین سن برای تزریق چربی؟

محدوده سنی مناسب برای تزریق چربی 20 تا 70 سال است. چرا که اندام و صورت افراد زیر 20 سال به دلیل کند نشدن رشد عمومی بدن به طور مداوم در حال تغییر هستند و این تغییرات ممکن است نتیجه تزریق چربی را به طور کامل عوض کند. همچنین در افراد بالای 70 سال نیز با توجه به شرایط جسمانی و قوای تحلیل رفته بدن، احتمال بروز عوارض تزریق چربی بسیار بالا است. به همین دلیل به طور معمول این عمل به افرادی که در بازه سنی 20 تا 70 سال قرار دارند توصیه می شود.

تزریق چربی به چه افرادی توصیه نمی شود؟

اگرچه فرآیند تزریق چربی سرپایی و بسیار کم خطر است اما به هر حال این عمل نیز مانند هر عمل دیگر برای برخی افراد مناسب نیست:

 

 • افرادی با فشار خون بالا.
 • افرادی که دیابت و یا قند خون دارند .
 • افرادی که به هر دلیل دچار مشکلاتی در انعقاد خون و خونریزی هستند .
 • افرادی که به هردلیلی افسردگی شدیدی دارند و یا تحت درمان روانی هستند .
 • افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند .

البته در نهایت بهترین راه برای تجربه ای مطمئن و بی خطر مشاوره با یک پزشک مجرب و متخصص است. چرا که موارد ذکر شده قطعی نیستند و در بسیاری از موارد افرادی با شرایط بالا نیز می توانند تزریق چربی را بدون دغدغه و نگرانی انجام دهند.

چربی کدام ناحیه از بدن برای تزریق چربی مناسب تر است؟

سایت های اهدا کننده در تزریق چربی، ویژگی های متفاوتی دارند. برخی از آنها بافتی نرم تر و تاثیر کوتاه مدت دارند. برخی دیگر نیز سنگین تر هستند و مدت زمان بیشتری پایدار باقی می مانند. به طور مثال چربی که از قسمت هایی مانند ران ها و باسن برداشته می شود نسبت به چربی که از شکم برداشته می شود ماندگاری بیشتری دارد.

ماندگاری چربی تزریق شده چه مدت است و به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از سوالات متداول اینست که با یکبار تزریق، چربی به طور دائم ماندگاری خواهد داشت؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر تزریق چربی موقتی بوده و بعد از مدت زمانی جذب پوست می شود اما اگردر مدت زمان معین طبق نظر پزشک چند بار این کار انجام شود 60 % چربی ماندگاری خواهد داشت و حجم های به وجود آمده دائم می شوند.

موارد استفاده از تزریق چربی

همانطور که قبل تر دیدیم تزریق چربی در اصلاح فرم و حالت اندام مختلف، افتادگی پوست صورت، ایجاد ابعاد مناسب در صورت و رفع جای زخم و اسکار کاربرد دارد. در کل قسمت هایی مانند صورت، پشت دست ها و گردن که چربی آن ها تحلیل رفته و چین و چروک روی آن ها به وجود آمده است کاندید تزریق چربی هستند.

در صورت به وسیله ی پر کردن صورت چین و چروک ها باز می شود که حالت جوان تری به ظاهر فرد می دهد و همین اتفاق هم می تواند در پشت دست ها و گردن بیافتد چراکه بافت چربی در این دو ناحیه هم تحلیل می رود و چین و چروک روی آن نمایان می شود.

با این روش می توان چروک های آن ها را از بین برد و جوانسازی انجام داد. البته تزریق چربی برای پوشاندن جای شکستگی و سوختگی هر ناحیه از بدن هم استفاده می شود. در افرادی که می خواهند سایز سینه و باسن خود را افزایش دهند و خواهان عمل نیستند این روش گزینه ی خوبی برای آن ها می تواند باشد.

 

طبقه بندی موارد استفاده از تزریق چربی

 • افزایش حجم و برجسته کردن لب‌ها
 • افزایش حجم سینه‌ها
 • افزایش حجم باسن
 • جوانسازی پوست دست و رفع افتادگی آن
 • رفع خط خنده و چروک‌های دور لب
 • ترمیم و درمان سوختگی و جای زخم
 • ترمیم و درمان اسکار و جای جوش
 • افزایش حجم و اصلاح فرم گونه ها
 • رفع گودی زیر چشم
 • رفع چین و چروک پیشانی
 • رفع چروک های دور چشم
 • برجسته کردن چانه
 • رفع چین و چروک صورت و گردن
 • چین و چروک زیر چانه و فک
 • اصلاح فرم فک و ایجاد حالت برای آن

 

تزریق فیلر کم خطر تر است یا چربی؟

در پاسخ باید بگوییم که هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند که آن ها را از هم مجزا می سازد. اما یکی از شباهت های آن ها باهم این است که بدن به هیچ کدام از آن ها حساسیت نمی دهد. البته می توانید برای مطالعه بیشتر در این زمینه مقاله تزریق فیلر را هم مطالعه کنید.

بعد از چه مدت فرد می توانند به فعالیت های روزانه ی خود بازگردد؟

در پاسخ این سوال باید گفت که بعد از گذشت دو هفته فرد به تمام فعالیت ها و ورزش هایی که در قبل انجام می داده می تواند برسد البته فعالیت های روزمره را بعد از 72 ساعت هم می شود انجام داد فقط فعالیت های سنگین مانند ورزش های حرفه ای، باید به دو هفته بعد موکول گردد.

چربی از چه قسمت هایی از بدن گرفته می شود؟

همانطور که قبل تر توضیح دادیم قسمت هایی از بدن که تراکم چربی در آن ها بیشتر است و در واقع در آن ها چربی اشباع شده ی بیشتری وجود دارد، محلی مناسب برای برداشت چربی هستند. اندام هایی از بدن مانند شکم، پهلو، ران ها و باسن که در فرآیند تزریق چربی، سایت اهدا کننده نام می گیرند.

هزینه تزریق چربی

با توجه به نیاز افراد و روش های مختلف اجرا، هزینه تزریق چربی تغییر می کند. در واقع بدون مشاوره و بررسی پزشک متخصص امکان مشخص کردن هزینه برای فرد وجود ندارد. در فرآیند مشاوره قبل از تزریق چربی ( این مشاوره در کلینیک نای ذی رایگان است)، پزشک با توجه به دانش و تجربه خود، نیاز فرد را بررسی می کند و او را از تمام مراحل فرآیند تزریق چربی آگاه می سازد.

البته این را هم باید متذکر شد که تزریق چربی به دلیل عدم استفاده از ژل و مواد در مواردی که محل تزریق حجم بیشتری دارد مقرون به صرفه تر است. به طور مثال زمانی که محل تزریق تمام صورت است، برای کاهش هزینه، بهتر است که به جای استفاده از فیلر از چربی برداشت شده از بدن فرد استفاده شود. طبیعی است که در اندام های کوچکتر، تزریق ژل هزینه کمتری نسبت به تزریق چربی دارد. به طور مثال برای افزایش حجم لب و اصلاح فرم آن، برای تزریق، به جای چربی برداشت شده از بدن فرد از ژل استفاده می شود.

تزریق چربی در پیشانی جایگزین بوتاکس

تزریق چربی برای از بین بردن چین و چروک بسیار موثر و کارآمد است. اما تزریق چربی هیچگاه روش مناسبی برای از بین بردن خطوط پیشانی نیست. چرا که تزریق چربی با حجم دادن به ناحیه ی مورد نظر باعث از بین بردن چین و چروک می شود که این امر برای پیشانی غیر قابل تصور است.

به همین دلیل بهترین راه برای از بین بردن چین و چروک پیشانی تزریق بوتاکس است. برای مطالعه بیشتر درباره بوتاکس مقاله تزریق بوتاکس را بخوانید.

همچنين برای مشاوره رايگان با کارشناسان مجرب ما در کلينيک زيبایی نای ذی با شماره 02188672866 تماس بگيريد.(دکتر مولازاده)

و برای تماس با مشاورين ما با شماره های زير تماس حاصل فرماييد:

• 09012965695
• 09120727589
• 09120617108

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *