ریزش ابرو
دسامبر 11, 2018
طاسی ارثی مو
دسامبر 12, 2018
نمایش همه

در گذشته ریش، نماد دانش و خرد هر مرد بوده است و به همین دلیل عموم مردان ریش های بلند و پرپشت داشتند. امروزه نیز با توجه به تحقیقات صورت گرفته و بررسی پرسشنامه های مختلف، به نظر می رسد که مردان با ریش جذاب تر و مردانه تر هستند و حتی می توانند بخشی از ضعف های چهره خود را با استفاده از ریش بهبود ببخشند.
اما با ریزش ریش و یا کچلی ریش چه باید کرد؟ چه عواملی سبب کچلی ریش و یا کم پشتی آن می شوند؟ ریزش موضعی ریش چه دلیلی دارد؟
در ادامه تلاش می کنیم تا پاسخ دقیق و مناسب این سوالات را پیدا کنیم.

دلایل کچلی ریش

طاسی ریش

ریزش ، کم پشتی و کچلی ریش دلایل متفاوتی دارد. ژنتیک، تغذیه ، اصلاح غلط، آسیب به ریشه ی مو یا پوست، سوختگی، جای بخیه و بیماری های عصبی از مهمترین و اصلی ترین دلایل کچلی ریش هستند.

البته ریزش و طاسی ریش دلایل متعدد دیگری هم دارد که در ادامه با برخی از آن ها نیز آشنا خواهیم شد. اما در ابتدا بهتر است بدانیم که کچلی یا طاسی ریش یک اصطلاح پزشکی است که برای بیماری ها قارچی و عفونی در ناحیه ی ریش نام گذاری شده است.

این بیماری دو حالت سطحی و عمیق دارد که غالبا در مردان اتفاق می افتد و قسمت پایین صورت را آلوده می کند و گاهی تا گردن هم پیش می رود. .عفونت قارچی بیماری نادری است که به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی در رابطه با حیوانات، در آرایشگاه های مردانه و استفاده از وسایل ضد عفونی نشده امکان ابتلا به کچلی ریش افزایش می یابد.

طبیعی است که برای جلو گیری از بروز این بیماری باید دلایل اصلی بروز آن را از بین برد. رعایت بهداشت در مکان های عمومی به خصوص آرایشگاه ها یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین روش های جلوگیری از بروز طاسی ریش ( کچلی ریش) است. لازم به ذکر است که این بیماری بیشتر در مناطق روستایی و در افرادی که با حیوانات سر و کار دارند رخ می دهد.

بد نیست بدانیم که نوعی از کچلی ریش به نام ترایکوفیتون منتاگروفایتیس از اسب و سگ به انسان منتقل می شود و افراد حیوان دوستی که با آن ها در ارتباط اند بیشتر از سایر افراد به این بیمای دچار می شوند. همانطور که گفته شد استفاده از لوازم غیر بهداشتی نیز یکی دیگر از دلایل شایع بروز کچلی ریش است.

پیشگیری از ابتلا به کچلی ریش

به گزارش تیم تحقیقاتی کلینیک نای ذی؛ اگر چه کچلی ریش، در بسیاری از مواقع بسیار نادر است و احتمال ابتلا به آن بسیار پایین اما رعایت نکردن برخی از نکات مهم بهداشتی، می تواند احتمال ابتلا به آن را بسیار افزایش دهد. به همین دلیل به نظر می رسد که رعایت برخی از نکات بهداشت فردی بسیار ضروری و حیاتی باشد. در ادامه با برخی از این نکات آشنا می شویم
وسایل شخصی فرد مبتلا به این بیماری را به طور مشترک استفاده نکنید.
برای اصلاح صورت از تیغ مشترک استفاده نشود. خصوصا در آرایشگاه ها قبل از شروع کار از این موضوع اطمینان کامل حاصل فرمایید.
پس از نوازش حیوانات دست و صورت به خوبی شسته شود.
اگر قسمتی دیگر از بدن دارای قارچ است خصوصا قارچ موی سر حتما از درمان کاملا آن مطمئن شوید تا به ناحیه ی صورت انتقال پیدا نکند.

تشخیص کچلی ریش

در ابتدا اگر پزشک متخصص مشکوک به بروز بیماری کچلی ریش در فرد شود قسمتی که دچار مشکل شده را برداشته و عارضه های دیگری را نیز مانند خال سیاه، وجود پوسته و سستی موها را بررسی کرده و بعد مو ها را در معرض اشعه ماواری بنفش قرار می دهد و اگر موها دارای فلورانس سبز بودند از موها نمونه گیری می شود.(همچنین در این زمینه مقاله های کاشت مو سلامت مو را مطالعه کنید.)

همچنين براي مشاوره رايگان با کارشناسان مجرب ما در کلينيک زيبايي ناي ذي با شماره 02188672866 تماس بگيريد.(دکتر مولازاده)

و براي تماس با مشاورين ما با شماره هاي زير تماس حاصل فرماييد:

• 09012965695
• 09120727589
• 09120617108

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *