کچلی ریش
دسامبر 12, 2018
سلامت مو
دسامبر 12, 2018
نمایش همه

به طور طبیعی، هر انسان روزانه بین 50 تا 100 تار موی خود را از دست می دهد. درواقع این ریزش طبیعی مو برای هر فرد است که با رشد تارهای تازه ی مو، جبران می شود. البته با توجه به ژنتیک و شرایط زندگی هر فرد، ممکن است مفدار ریزش موی طبیعی بسته به طاسی ارثی مو متغیر باشد و تا زمانی که میزان تار موی از دست رفته بیشتر از تعداد رویش تارهای تازه نباشد، شرایط موی سر فرد در حالت عادی و طبیعی قرار دارد و اصلا جای نگرانی نیست!

اما خبر بد زمانی است که این تعادل از بین برود و تعداد موهای ریخته شده در طول روز، بیشتر از میزان رویش مو در فرد باشد. این عدم تعادل، شروع کم پشتی شاید در ادامه طاسی ارثی موی سر است. در مقاله های پیشین به طور کامل با دلایل ریزش مو و طاسی آشنا شدیم و احتمالا می دانیم که شایع ترین دلیل ریزش مو وراثت است، اما طاسی ارثی مو چگونه است؟ و معنای دقیق وراثت چیست؟

فرق طاسی در خانمها و آقایان

اگر چه طاسی ارثی مو می تواند زنان را هم درگیر کند اما درصد مردانی که به دلیل وراثت ریزش مو، تارهای موی خود را از دست می دهند، به میزان قابل توجهی بیشتر از زنان است و شایع ترین دلیل ریزش مو در زنان، گذشتن از سن یائسگی است.
شاید تا به حال شنیده باشید که ژن مو و یا ریزش مو بیشتر از مادر به فرزند پسر منتقل می شود و پدر نقشی در طاسی ارثی مو ی فرزند خود ندارد! اما بهتر است بدانید که طاسی در مردان معمولا نتیجه ترکیب چند ژن معیوب است که یکی از آن ها به مادر فرد بر می گردد.

شکل طاسی ارثی مو در خانم ها و آقایان

طاسی مو در خانمها و آقایان

ریزش و طاسی ارثی مو در خانم ها و آقایان، خود را به شکل های متفاوتی نشان می دهد. به طور مثال ریزش مو در آقایان با نازک شدن موها در نواحی شقیقه ها و در بالای ابرو آغاز می شود و در نهایت سبب عقب رفتن مو در ناحیه شققیه ها و اصطلاحا بلند شدن پیشانی می شود. این در حالی است که فرآیند ریزش مو در خانم ها تا حدی متفاوت است. طاسی ارثی مو در خانم ها با کم شدن مو در تاج سر و خط پیشانی شروع می شود. تار مو حالت بسیار نازکی پیدا می کند و بسیار آسیب پذیر می شود. البته علاوه بر ژنتیک، هورمون آندروزنتیک نیز در این امر، تاثیر بسزایی دارد.

دلایل هورمونی طاسی ارثی مو

طاسی سر

اگر بخواهیم به شکل علمی توضیح دهیم، در طاسی ارثی مو ، هورمون تستوسترون به وسیله ی آنزیم آلفاردوکتاژ به هورمون قوی تری به نام دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود. این هورمون تاثیر مخربی بر فولیکول های مو به جا می گذارد که باعث ضعیف شدن آن ها و نازکی موهای جدید می شود.

با ادامه پیدا کردن این سیکل موهای ضخیم تبدیل به موهای نازک می شوند و در نتیجه ی آن فولیکول قبل از رسیدن به مرحله ی آخر وارد فاز استراحت می شود و در نتیجه رشد مو به طور کامل متوقف خواهد شد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته ژن طاسی ارثی مو بر روی کروموزوم غیر جنسی (اتوزومال) قرار دارد و در مردان به صورت غالب و در خانم ها به صورت مغلوب عمل می کند.(برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله های پی آر پی،  سلامت مو و دکتر مولازاده را مطالعه کنید.)

 

همچنين براي مشاوره رايگان با کارشناسان مجرب ما در کلينيک زيبايي ناي ذي با شماره 02188672866 تماس بگيريد.(دکتر مولازاده)

و براي تماس با مشاورين ما با شماره هاي زير تماس حاصل فرماييد:

• 09012965695
• 09120727589
• 09120617108

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *